از طریق ویدئو کنفرانس

15 طرح اقتصادی در قشم توسط رییس جمهوری به بهره برداری رسید

15 طرح اقتصادی در قشم توسط رییس جمهوری به بهره برداری رسید

15 طرح اقتصادی در قشم با سرمایه‌گذاری ارزی 53 میلیون یورو و سرمایه گذاری داخلی 9 هزار و 960 میلیارد ریال روز دوشنبه توسط رییس جمهوری از طریق ویدئو کنفزانس به بهره‌برداری رسید.

  • کد مطلب: 8488
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: دوشنبه 31 خرداد 1400 - 13:44

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی درویش‌پور روز دوشنبه در در ارتباط ویدئو کنفرانسی با رییس جمهوری گفت: این طرح‌ها شامل 10 طرح عمرانی، یک پروژه نفتی، 2 طرح شیلاتی، یک طرح تولیدی و یک طرح گردشگری است که با مشارکت بخش خصوصی و دولتی  در منطقه آزاد قشم اجرا شده است.

وی ادامه داد: مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک ساحلی با سرمایه گذاری 500 میلیارد ریالی و توان تصفیه یکهزار مترمکعب آب در روز از جمله طرح‌های افتتاح شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: واحد تولید ماهی خشک با ظرفیت تولید 10 هزار تن انواع محصولات در سال نیز با سرمایه‌گذاری 380 میلیارد ریال به ثمر نشست.

وی افزود: مرحله نخست اسکله نفتی حرا قشم با اعتبار ارزی 53 میلیون یورو  از دیگر طرح‌هایی است که در منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری رسید.

درویش‌پور ادامه داد: مرحله نخست طرح عمرانی اجرای بلوار ساحل جنوبی - رمچاه - هُلُر نیز به طول 2 کیلومتر و  با اعتبار 400 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

وی اظهار کرد: مرحله نخست سایت گردشگری کَندالو به وسعت 6 هکتار و با 200 میلیارد ریال اعتبار باهدف افزایش ظرفیت گردشگری در نوار ساحلی جزیره از دیگر طرح‌های افتتاح شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: مزرعه پرورش میگو به شیوه فوق متراکم با 480 حوضچه و با سرمایه‌ای افزون بر 670 میلیارد ریال اجرا شد که امروز به ثمر نشست.

وی ادامه داد: همچنین مرحله نخست قطعه سه بزرگراه خلیج‌فارس به طول 7.8 کیلومتر و سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد قشم به بهره برداری رسید.

درویش‌پور گفت: مرحله دوم توسعه شرکت زیست پالایشگاه ریز جلبک قشم با سرمایه‌گذاری 110 میلیارد ریالی نیز از دیگر طرح‌هایی است که امروز افتتاح شد.

وی افزود: پارک‌های محله‌ای شهری و روستایی نیز در مجموع به وسعت 6 هزار مترمربع با سرمایه‌گذاری یک هزار و 200 میلیارد ریالی بخش دولتی در جزیره قشم به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: مرحله دوم کمپ پارک جزایر ناز با 200 میلیارد ریال اعتبار و به وسعت 3.5 از جمله طرح‌هایی است که امروز به بهره برداری رسید.

وی تصریح کرد: مرحله نخست هتل 152 تخت خوابی نیز با اعتباری معادل یک هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی اجرا و امروز افتتاح شد.

درویش‌پور افزود: مرحله نخست شهرک مروارید در مساحتی به وسعت 2 هزار و 500 مترمربع شامل پنج واحد ویلایی با زیربنای هر واحد 530 مترمربع است و با اعتبار 2 هزارمیلیارد ریال به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این طرح‌ها 880 فرصت شغلی برای نیروهای بومی جزیره قشم فراهم می‌شود.

کلنگ‌زنی 14طرح اقتصادی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه گفت:  امروز همچنین پنج طرح عمرانی، چهار طرح نفت، گاز و انرژی، یک طرح شیلاتی، 2 طرح تولیدی و 2  طرح گردشگری کلنگ‌زنی شد.

وی افزود: طرح‌های مذکور با همکاری بخش خصوصی و دولتی این منطقه آزاد و در مجموع با سرمایه‌گذاری داخلی 32 هزار و پنج میلیارد ریال و سرمایه ارزی 172 میلیون دلار اجرا می‌شود.

درویش‌پور خاطرنشان کرد: اجرای این طرح‌ها برای یکهزار و 936 نیروی بومی فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

76 طرح در قشم در حال اجراست

وی اظهار کرد: هم اکنون 76 طرح در منطقه آزاد قشم در حال اجرا است که رقم سرمایه‌گذاری آن در 2 بخش ارزی و ریالی به ترتیب 495 میلیون دلار، 223 میلیون یورو و 19 هزار و 185 هزار میلیارد ریال است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: هشت طرح عمرانی، هفت طرح نفت، گاز و انرژی، 21 طرح شیلاتی، 13 طرح صنعتی- تولیدی، 25 طرح گردشگری و 2 طرح محیط زیستی هم اکنون در قشم در حال اجراست.

وی ادامه داد: پنج هزار و 704 نیرو برای اجرای این طرح‌ها مشغول فعالیت هستند و پس از بهره‌برداری نیز چهار هزار و 550 اشتغال پایدار ایجاد می‌شود.

 درویش‌پور تاکید کرد: در مجموع 105 طرح با اعتبار ارزی 667 میلیون دلار، 276 میلیون یورو و سرمایه داخلی 61 هزار و 150 هزارمیلیارد ریال در پنجمین دور افتتاحیه‌های ریاست جمهوری در منطقه آزاد قشم افتتاح، کلنگ‌زنی و معرفی شد.

وی در پایان یادآور شد: منطقه آزاد قشم پیش ‌از این در چهار مرحله از افتتاح‌های ریاست جمهوری در دولت تدبیر و امید با 63 طرح به اعتبار داخلی 64 هزار و 670 میلیاردی و سرمایه ارزی 340 میلیون یورو و 281 میلیون دلاری حضورداشته است.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و 500 کیلومتر در سال‌های 1369 و 1370 با تصمیم دولت به 2 بخش منطقه آزاد با مساحت 300 کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و 200 کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با 150 هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول 150 کیلومتر و عرض میانگین 11 کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد