در دولت تدبیر و امید محقق شد؛

آغاز نهضت راه سازی و تحول در مسیرهای دسترسی قشم

آغاز نهضت راه سازی و تحول در مسیرهای دسترسی قشم

تا پیش از دولت تدبیر و امید کمبود و فرسودگی محورهای مواصلاتی جزیره قشم با مساحت بیش از 1500 کیلومتر مربع و 67 روستا یکی از چالش های پیش روی مردم جزیره به حساب می آمد، برای رفع این چالش در دولت یازدهم نهضت راه و جاده سازی در جزیره قشم آغاز شد و هم اکنون نیز ادامه دارد.

  • کد مطلب: 8293
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 7 ارديبهشت 1400 - 14:01

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم به نقل از خبرگزاری ایرنا، معاون فنی و عمرانی این سازمان، با برشمردن برخی اقدامات انجام شده در راستای توسعه راه ها و جاده های جزیره گفت: اجرای زیرسازی، آسفالت و تهیه و نصب علائم و تجهیزات قطعه یک بزرگراه مرکزی درگهان – فرودگاه به طول 10 کیلومتر و با اعتبار 340 میلیارد ریال یکی از مهمترین پروژه هایی است که در طول سال های گذشته به انجام رسید.
محرم بهاروند ادامه داد: اجرای زیرسازی قطعه دو این بزرگراه شامل 10 کیلومتر هم اکنون پیشرفت 100 درصدی دارد و اجرای زیرسازی قطعه 3 نیز با پیشرفت فیزیکی 18 درصد در دست انجام است.
معاون فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به عملیات اجرایی قطعه 3 بزرگراه خلیج فارس گفت: این پروژه به طول 7.8 کیلومتر پیشرفت فیزیکی 50 درصدی دارد و امسال به بهره برداری می رسد. 
بهاروند بلوار ساحلی خلیج فارس (بلوار هرمز) به طول 1.6 کیلومتر شامل اجرای راه و احداث موج شکن می باشد که در سه فاز انجام گرفت و در سال 1392 و با اعتبار 335 میلیار ریال به بهره برداری رسید را به عنوان یکی دیگر از پروژه های شاخص در حوزه توسعه راه های جزیره نام برد.
وی بهسازی بزرگراه های موجود در کنار ایجاده جاده های جدید را از دیگر دستاوردهای این سازمان دانست و افزود: ساماندهی گاردريل های بزرگراه ها شامل جمع آوری و تجدید گاردیل های فرسوده و ايجاد خط كشي جاده ها با اعتبار 120میلیارد ریال هم اکنون در حال انجام است و 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
بهاروند با اشاره به توسعه راه های روستایی جزیره مخصوصا روستاهای غربی در قالب مسئولیت اجتماعی سازمان، افزود: اجرای عملیات روکش و بهسازی آسفالت جاده های اصلی و روستایی غرب جزیره قشم در سال 1399 به طول 100 کیلومتر و با اعتبار 187 میلیار ریال درسال های گذشته انجام شد.

به گفته بهاروند بهسازي جاده هاي اصلي و رفع نقاط حادثه خيز برون شهري به منظورحفظ جان شهروندان و گردشگران نیز توسط سازمان به صورت مستمر انجام می شود و  اجرای تقاطع همسطح درگهان به اسکله لافت، بلوار کاوه به طرف درگهان –لافت، محور فرودگاه بین المللی به درگهان با اعتبار حدود 80 میلیارد ریال انجام شده است.
وی ادامه داد: احداث بلوار های رمچاه – هلر، گیاهدان – درگهان، بلوار مرکزی طولا، بلوار دفاری، آسفالت بلوار شمالي درگهان با اعتبار حدود 1500 میلیارد ریال (در قالب 5 قرارداد ) به طول 22 کیلومتر  کیلومتر برای بهسازی معابر برون شهری در دست اقدام می باشد.
معاون فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم بهسازی و آسفالت مسیرهای دسترسی نقاط گردشگری جزیره  شامل مسیر دسترسی چاهکوه، اسکله کندالو، جاده جنوبی دیرستان به طول 6 کیلومتربا اعتبار 60 میلیارد ریال نیز در دولت دوازدهم به سرانجام رسید.
وی جدول گذاری و آسفالت معابر و شهرک های مسکونی شهر قشم شامل 14 کیلومتر آسفالت معابر سطح شهر و شهرک های قشم با اعتبار260 میلیارد ریال که در چند فاز انجام شد را از دیگر اقدامات این سازمان برای توسعه راه های درون شهری دانست.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد