منطقه آزاد قشم 30ساله شد

سرزمین فرصت‌های طلایی

سرزمین فرصت‌های طلایی

سه دهه از تولد منطقه آزاد قشم می‌گذرد و این منطقه استراتژیک طی سال‌های گذشته با شتابی فزاینده در ریل توسعه و رونق اقتصادی قرار گرفته است.

  • کد مطلب: 8159
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: دوشنبه 25 اسفند 1399 - 11:59

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آژاد قشم به نقل از دنیای اقتصاد، جزیره قشم از ظرفیت‌های غنی و بکری در حوزه‌های طبیعی و تاریخی برخوردار است که در صورت مدیریت درست می‌تواند به قطبی جدید در حوزه‌های گردشگری و حتی صنعتی تبدیل شود. این جزیره از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندر لنگه، از شمال شرقی به جزیره هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می‌شود.

قشم با مساحت 1430 کیلومترمربع در هفتم بهمن‌ماه سال 1369 به عنوان منطقه آزاد تجاری نامگذاری شد. منطقه آزاد قشم از ذخایر عظیم نفت و گاز بهره می‌برد و در حوزه شیلات نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. باید توجه داشت پتانسیل‌های بالایی که در این منطقه آزاد وجود دارد، می‌تواند زمینه‌ساز نقش‌آفرینی ژئواکونومیک قشم در عرصه رقابت منطقه‌ای در حوزه خلیج‌فارس شود. از قشم می‌توان به عنوان هاب مهم سوخت‌رسانی دریایی و هوایی نیز نام برد. این جزیره به خاطر قرار داشتن در تنگه هرمز و هم‌جواری با جزیره‌های هرمز، لارک، هنگام، تنب‌بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، از دورترین اعصار تاریخ تا به امروز از یک موقعیت جغرافیایی ویژه برخوردار بوده و دارای اهمیت استراتژیک دیده‌بانی و دروازه‌بانی خلیج‌فارس است. برخورداری از 17 میدان هیدروکربنی، قرارگیری در کریدور شمال به جنوب و مسیر تردد هواپیماها و کشتی‌ها در خلیج‌فارس، اتصال به شبکه سراسری برق، دسترسی به بازارهای داخل و بازارهای کشورهای آسیای میانه و هم‌مرز بودن با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس باعث شده این منطقه به بزرگ‌ترین مرکز ذخیره‌سازی و صادرات محصولات نفت، گاز و پتروشیمی تبدیل شود و به‌ عنوان یکی از قطب‌های انرژی کشور، جایگاه ششمین منطقه عملیاتی شرکت فلات قاره ایران را از آن خود کند. جایی که با سیاست‌های درست و صنعت کامل بانکرینگ و تامین مسائل بهداشتی و درمانی کشتی‌ها، کترینگ، جابه‌جایی نفرات، گمرک، بازار، هتل، فرودگاه، بانک، ترانزیت و ترانسپورت می‌تواند سهم مهم اقتصاد کشور را از ارائه خدمات به کشتی‌های عبوری در آب‌های خلیج‌فارس و هواپیماهایی که از آسمان قشم عبور می‌کنند، به دست آورد.

چند سالی است که قشم به عنوان یک منطقه آزاد پیشرو در حوزه فعالیت‌های شیلاتی بین سرمایه‌گذاران شناخته شده و متقاضیان زیادی آماده ورود به عرصه تولیدات صادرات‌محور در این منطقه هستند. یکی از فعالیت‌های اصلی مردم جزیره قشم از دیرباز تاکنون صید و صیادی بوده و به نظر می‌رسد با توجه به سیاست‌های کلان کشور در صنعت شیلات و نگاه ویژه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به این مقوله در منطقه آزاد قشم، تا چند سال آینده شاهد تحولی اساسی در حوزه شیلاتی این جزیره باشیم. اختصاص رتبه یک کشوری در تولید میگو در واحد سطح، تولید ماهی خشک و فرآوری دانش‌بنیان آن به ‌منظور عرضه به بازار خوراک انسانی، پرورش ماهی در قفس و پیشتازی به سمت ایجاد زنجیره ارزش در صنایع شیلاتی از دیگر توانمندی‌های جزیره قشم طی پنج سال گذشته است.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد