پرورش متراکم میگو راهی به سوی تأمين امنیت غذایی کشور/ قشم پیشگام تغيير الگوي توليد ميگو

پرورش متراکم میگو راهی به سوی تأمين امنیت غذایی کشور/ قشم پیشگام تغيير الگوي توليد ميگو

مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم گفت: قشم به دنبال تغيير الگوي توليد ميگو از روش هاي سنتي با بهره وري پايين به روش هاي متراكم با بهره وري بالا و افزايش توليد در واحد سطح مي باشد.

  • کد مطلب: 10296
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 17 آبان 1401 - 13:07

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، منصور آزاد با بیان این مطلب، اظهار داشت: در تمام دنیا از جمله ایران برنامه‌ریزی‌ها با هدف تأمين این پروتئین، حول محور پرورش آبزیان انجام می‌شود و نمودار تولید در سال‌های اخیر که از سوی سازمان خواربار و کشاورزی سازمان مللل متحد «فائو» ارائه شده موید این حقیقت است.

وی ادامه داد: براساس آمارهای منتشر شده  در سال 2030 براي حفظ دسترسي فعلي جمعيت دنيا به پروتين  بايد سهم پرورش در توليد پروتين هاي دريايي از 48 درصد به 60 درصد افزايش يابد.

مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم افزود: در ایران به واسطه وجود سواحل طولانی در شمال و جنوب کشور صنعت تکثیر و پرورش میگو همزمان با رشد و توسعه این حرفه در عرصه جهانی از توسعه چشمگیری برخوردار بوده و در جزیره قشم نیز برنامه‌ریزی برای تولید32 هزارتن میگو انجام شده است.

آزاد با بیان اینکه صنعت پرورش میگو شامل مولد سازی، تکثیر، پرورش، عمل آوری و بازاریابی مطرح است، تصریح کرد: در همه مراحل یاد شده موضوع برندسازی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون میگو به روش سنتی و در سدهای خاکی در نزدیکی سواحل پرورش می‌یافته اما با همت کارآفرینان و سرمایه‌گذران هم اکنون تکنولوژی‌های روز دنیا در حوزه پرورش میگو از جمله کشت متراکم و فوق متراکم به کشور وارد شده است.

مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم گفت: کشت‌های مبتنی بر تکنولوژی علاوه بر اینکه عواقب محیط زیستی کشت‌های سنتی را در پی ندارند و کم‌ترین آسیب را به محیط پیرامون وارد‌می‌کنند از نظر اقتصادی نیز بهره‌وری چند برابری دارند و مقرون به صرفه هستند.

به گفته آزاد؛ برداشت 10 برابری کشت‌های مدرن نسبت به کشت سنتی جذابیت این صنعت رابرای سرمایه‌گذاران دوچندان کرده چراکه در کشت متراکم به ازای هر هکتار زمین توانایی برداشت تا 100 تن میگو را مي توان ايجاد كرد.

وی در پایان تصریح کرد: جزیره قشم توان تولید 32 هزار تن میگو را دارد و که هم اکنون 4 هزار تن از این مقدار به مرحله تولید رسیده است و تا سال 1404 میزان تولید میگو پرورشی در قشم به 23 هزار تن از طریق کشت‌های سنتی و متراکم می رسد.

براساس این گزارش، پرورش متراکم میگو هم اکنون در زمره یکی از پربازده‌ترین صنایع شیلاتی مورد توجه قرار گرفته و نخستین مزرعه پرورش میگو به شیوه فوق متراکم در قشم نیز با حضور افشار فتح‌الهی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری رسید.

شرکت کیان یزدان قشم با فعالیت در حوزه پرورش میگو به شیوه فوق متراکم در 10 هکتار وسعت و سرمایه گذاری 240 میلیارد ریالی سعی کرده باتوجه به محدودیت منابع زمین در جزیره قشم، به بالاترین نرخ توليد در هر هکتار دست یابد.

این شرکت با توان تولید 64 تن میگو در هر هکتار، 250 مخزن پرورش دارد که با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، در مرحله آزمایشی کار خود، 66 مخزن را به بهره برداری رساند.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد