تصویر هرمز الکترونیک پدیده قشم، پیشگام در ساخت دزدگیر هوشمند ایمن / هوش ایرانی در خدمت امنیت

هرمز الکترونیک پدیده قشم، پیشگام در ساخت دزدگیر هوشمند ایمن / هوش ایرانی در خدمت امنیت

واحد فناور "هرمز الکترونیک پدیده قشم" دزدگیری هوشمند با نام تجاری "دورانو DORANO" طراحی، تولید و روانه بازار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، این دزدگیر ساخته میثم رکن الدینی از مخترعان قشمی تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان است كه پیش از این 155 اختراع در حوزه های مختلف داشته و 45 اختراع به ثبت رسیده نیز در کارنامه دارد.
وی كه مدیرعامل و موسس واحد فناور "هرمز الکترونیک پدیده قشم" و دانش آموخته کارشناسی الکترونیک با گرایش ICT  است، در مورد این محصول گفت: با نصب این دزدگیر هوشمند، مالک از طریق نرم افزاری که روی تلفن همراه نصب شده، می تواند خودروی خود را مدیریت کند.
وی در ارتباط با انگیزه خود در مورد طراحی و ساخت این محصول و مزایای این محصول نسبت به مدل های دیگر دزدگیر های خودرو گفت: تکنولوژی امنیتی ضعیف  خودروها، آغازگر ایده ای برای طراحی سیستمی هم تراز با سیستم های امنیتی دنیا بود.
این مخترع جوان که متولد 1373 شهر زیارت علی از توابع رودان است، ادامه داد: دزدگیرها در پیشرفته ترین حالت دارای آژیرهایی با سروصدای زیاد هستند، سیستم طراحی شده توسط این واحد فناور علاوه بر داشتن آژیر، در حالت بی صدا نیز فعال بوده و قابلیت تماس با تلفن همراه مالک خودرو و اعلام شرایط خطر را دارد.
مدیرعامل واحد فناور هرمز الکترونیک پدیده قشم که در توضیح بیشتر عنوان کرد: این دستگاه شامل یک سیستم دزدگیر قابل نصب روی خودرو، یک ریموت ساده برای کنترل ماشین بدون استفاده از تلفن همراه و یک نرم افزار کاربردی پیشرفته قابل نصب روی  تلفن صاحب خودرو است که محیط کاری بسیار ساده ای نیز دارد.
رکن الدینی با اشاره به قابلیت این نرم افزار برای کنترل هم زمان دو ماشین ادامه داد: با انتخاب نام و برند برای هر کدام از خودروها می توان از این قابلیت استفاده کرد، همچنین امکاناتی از قبیل روشن و خاموش کردن خودرو بدون محدودیت فاصله ای، پردازش صوتی تشخیص صدای مالک، مکان یابی خودرو و ... آپشن های دیگر تعبیه شده در این نرم افزار برای مدیریت بهتر است.
وی که تحصیل کرده رشته کارشناسی برنامه نویسی کامپیوتر نیز می باشد،  اظهار کرد: دزدگیر هوشمندی که ما طراحی کردیم، یک بار روی خودرو نصب شده و سپس با به روزرسانی نرم افزار مرتبا ارتقا یافته و از امکانات جدیدتری بهره مند خواهد شد.
این مخترع عضو بنیاد ملی نخبگان اضافه كرد: قیمت تمام شده این محصول بسیار کمتر از سیستم های مشابه خارجی است و علاوه بر آن از امکاناتی منحصربفرد برخوردار است که در نمونه های مشابه وجود ندارد، همچنین یک سال وارنتی (تعویض بی قید و شرط محصول) و خدمات پشتیبانی به مدت دو سال از دیگر مزایای این دستگاه می باشد.
رکن الدینی با اشاره به نام این دزدگیر هوشمند گفت: نام این دستگاه را با الگوبرداری از نام یکی از یوزپلنگان ایرانی که نگهبان یک منطقه حفاظت شده بود"دورانو" انتخاب کردیم تا هم دین خود را به محیط زیست ادا کرده باشیم و هم بر قابلیت حفاظتی این دستگاه تاکید کنیم.
به گفته مدیرعامل واحد فناور هرمز الکترونیک پدیده قشم، این دزدگیر قابلیت نصب بر روی انواع خودروهای سبك و سنگین را دارد و در حال حاضر با قیمت 700 هزار ریال برای خودروهای سبک یكی از ارزان ترین و ایمن ترین دزدگیرهای خودرو ارایه شده در بازار است.

منطقه آزاد قشم، حامی تولیدات دانش بنیان

رکن الدینی با تاکید بر امکانات منطقه آزاد قشم برای راه اندازی کارگاه های تولیدی گفت: هزینه واردات مواد اولیه مانند قطعات IC  در مناطق آزاد تا 30 درصد پایین تر از سرزمین اصلی است و معافیت های مالیاتی نیز بخش دیگری از تسهیلات کار در این مناطق است.
به گفته وی، حمایت های مرکز رشد قشم برای ورود به عرصه تجاری سازی، پژوهش و تبدیل شدن به یک شرکت دانش بنیان از دیگر امتیازات منطقه آزاد قشم برای حضور پروژه های تحقیقاتی و تولیدات دانش بنیان در این جزیره می باشد.
این مخترع سختکوش ادامه داد: واحد فناور هرمز الکترونیک پدیده قشم در سال 1393 به عضویت مرکز رشد قشم درآمد و در سال 1394 موفق شد نخستین دزدگیر را ساخته و روانه بازار کند و هم اکنون با حمایت و مشاره مرکز رشد قشم در حال گذراندن مراحل تبدیل شدن به یک شرکت دانش بنیان است.
به گفته مدیرعامل واحد فناور هرمز الکترونیک پدیده قشم کارگاه ساخت"دزدگیر هوشمند دورانو" واقع در روستای رمکان، با 3 میلیارد و 500 میلیون ریال سرمایه اولیه راه اندازی شده و برای  12 نیروی کار به صورت  مستقیم و 50 نیروی کار غیرمستقیم اشتغالزایی کرده است.
رکن الدینی افزود: تا کنون تعداد زیادی از این دستگاه در سطح کشور و جزیره به فروش رسیده است اما مشکلات گمرکی صادرات کالا به سرزمین اصلی، بازاریابی و چرخه فروش این واحد را با مشکلاتی مواجه کرده که امید است در سالی که به فرمایش مقام معظم رهبری، سال تولید ملی، حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، تولید کالایی برگرفته از دانش و فن ایرانی بیشتر مورد حمایت قرار گیرد.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.