تصویر بازدید6500 تن از موزه ژئوپارک قشم در نوروز96

بازدید6500 تن از موزه ژئوپارک قشم در نوروز96

مدیر ژئوپارک قشم گفت: طی ایام تعطیلات پایان سال و نوروز 96 تعداد بیش از شش هزار و 500 تن از مهمانان نوروزی از ظرفیت های موزه ژئوپارک قشم بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، حمید رضا محسن پور با اعلام اینکه موزه ژئوپارک قشم به عنوان يكی از موزه های مطرح كشور با ويژگی های منحصر به فرد است، افزود: نوروز امسال رکورد بازدیدکنندگان از این موزه زیبا با ثبت تعداد شش هزار و 579 نفر شکسته شد.

وی ادامه داد: نوروز پارسال تنها یک هزار و 204 تن از مسافران از موزه ژئوپارک قشم بازدید کردند اما امسال آمار بازدیدکنندگان به بيش از چهار برابر افزایش یافت.

به گفته مدیر ژئوپارک قشم، افزایش شمار بازديدكنندگان مرهون اجرای فاز اول ساماندهی و موزه آرائی بود كه در طول سال 95 با حمايت سازمان منطقه آزاد قشم و به مدد هنر و دانش اساتيد صاحب نام كشور با موفقيت به انجام رسيد.

وی بیان داشت: اجرای فاز اول ساماندهی موزه ژئوپارک قشم به جذابيت این مکان افزود و تغییر خوبی که در نماسازی برجسته ديواره بيرونی موزه ایجاد شد نیز موجب تشویق مسافران و گردشگران برای بازدید از این مجموعه زیبا شد.

به گفته او، نمايشگاه موقت سنگ در موزه ژئوپارک قشم توسط بخش خصوصی و ارائه توضيحات در مورد كانی ها و سنگ های قيمتی و نيمه قيمتی در ايام تعطيلات هم ارزش مضاعفی را برای بازدید از این مجموعه آموزشی و نمايشی پدید آورده بود.

محسن پور یادآور شد: با ادامه فاز دوم ساماندهی و تكميل عمليات موزه ژئوپارک در سال 96، اين محل بدون ترديد به عنوان يكی از پرمخاطب ترين فضاهای علمی، فرهنگی، آموزشی و نمايشگاهی در مركز شهر قشم تبديل خواهد شد.

وی با اعلام اینکه قرار است 14محوطه طبیعی جزیره در موزه ژئوپارک شهر قشم به صورت ماکت هایی بسیار زیبا شبیه سازی شوند، گفت: تا کنون ماکت طولانی ترین غارنمکی جهان، ساحل ماسه ای و بام قشم با انسان های اولیه در سه غرفه موزه ژئوپارک ایجاد شده که مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت.

مدیر ژئوپارک قشم ادامه داد: جنگل دریایی حرا، دره ستاره ها، تنگه چاهکوه، دره تندیس ها، طبیعت کویری قشم، بستر مرجانی دریا، پرندگان و نمایی از جزایر قشم، هرمز، هنگام و لارک از دیگر برنامه های شبیه سازی در موزه ژئوپارک قشم می باشند که امیدواریم امسال عملیاتی شود.

وی تصریح کرد: تمام اقدامات مربوط به موزه ژئوپارک براساس استانداردهای بین المللی و طراحی منحصر به فرد در حال آماده سازی است و بطور قطع موزه ژئوپارک قشم با انجام تغییرات و اصلاحات اساسی از يك فضای صرفا نمايشی، به يک موزه با تعاريف امروزی با كاركرد آموزشی و پژوهشی تبدیل خواهد شد.

بنا به این گزارش، علاقمندان به موزه با ورود به موزه ژئوپاک قشم می توانند بسترهای طبيعی كه به صورت حرفه ای بازسازی شده را در كنار یکهزار و 500 قطعه انواع آبزیان، 300 قطعه پرنده، 900 قطعه بندپایان و خزندگان، 400 قطعه انواع حشرات و همچنین 900 قطعه از حیوانات خشکی زی مشاهده کنند.

در اين ميان کوچکترین و بزرگترين پستاندار دنيا "حشره خوار کوتوله" با حدود 2 گرم وزن و "نهنگ کوژ پشت" با 45 تن وزن در این موزه خودنمايی می كنند.

در بخش ديگری از موزه ژئوپارک قشم نمايشگاهی از فرهنگ جزیره، همچون لباس هاى محلى زنان بومى (کندوره)، انواع رودوزی ها و بافته های حصيری و صنایع چوبى و یا دست سازه هايی همانند ماکت لنج و انواع سازهاى موسيیی محلى به نمایش گذاشته شده است

 

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.