\ منطقه آزاد قشم منبع تولید قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور

در دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با دستیار ویژه وزیر امور خارجه بیان شد:

منطقه آزاد قشم منبع تولید قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور

 منطقه آزاد قشم منبع تولید قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: منطقه آزاد قشم می‌تواند منبع تولید قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برای کشور باشد.

  • کد مطلب: 9772
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 3 خرداد 1401 - 22:07

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، افشار فتح الهی عصر امروز در دیدار با عبدالله سهرابی، دستیار ویژه وزیر امور خارجه و هیات همراه، این حضور را نویدبخش افزایش توجه به نقش مناطق آزاد در حوزه سیاست امور خارجه دانست و بیان داشت: قشم نزدیک‌ترین پایگاه اقتصادی به کشورهای همسایه با پیوندهای مستحکم اقتصادی و خانوادگی است که این منطقه آزاد را به پیشانی اقتصاد جنوب کشور تبدیل کرده است.
وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص توجه خاص به مراودات با همسایگان گفت: توسعه مراودات مناطق آزادی مانند قشم با کشورهای همسایه، تحریم پذیر نیست و فرصتی ارزنده برای کمک به چرخه اقتصاد و تجارت در کشور است که اساس آن با همراهی وزارت خارجه امکان‌پذیر است.
فتح الهی افزود: با همگرایی و همکاری وزارت خارجه برای رفع موانع و فعالیت پرقدرت دفتر این وزارتخانه در قشم، می‌توانیم جایگاه و ظرفیت این منطقه را در مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه بیش‌ازپیش نشان دهیم.
این مقام عالی برای میزبانی از سفرای کشورهای همسایه با هماهنگی وزارت امور خارجه اعلام آمادگی کرد و ادامه داد: تقویت این حوزه برای ما که به دنبال جذب سرمایه‌گذار و گردشگر خارجی باهدف کمک به افزایش درآمد ارزی کشور هستیم، یک امتیاز خواهد بود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین به ظرفیت اقتصادی ناشی از برگزاری جام جهانی 2022 قطر اشاره کرد و گفت: ارتقا خدمات پروازی، ناوگان حمل‌ونقل و زیرساخت‌های پذیرش گردشگر موضوعاتی است که باید پیش‌ازاین موردتوجه قرار می‌گرفت.

*رویکرد دولت مشارکت مناطق آزاد در حوزه امور خارجه است
عبدالله سهرابی، دستیار ویژه وزیر امور خارجه نیز در این جلسه با اشاره توسعه همه‌جانبه مأموریت‌های این وزارتخانه و رویکرد دولت برای افزایش مشارکت مناطق آزاد در حوزه‌های مختلف اقتصاد خارجی به‌ویژه اقتصاد دریامحور اظهار داشت: رویکرد ما فعالیت هوشمند با محوریت اقتصاد است.
وی ادامه داد: قشم با وسعت بالا، تنوع جغرافیایی و زیستی ساحت و ظرفیت‌های بی‌مانندی که نسبت به کشورهای همسایه دارد، باید در حوزه تجارت و تبادل به شکوفایی برسد.
سهرابی خواستار راه‌اندازی پروازهایی به مقصد قطر و کشورهای دارای نماینده در جام جهانی 2022 با محوریت قشم شد و گفت: ویزای رایگان مناطق آزاد، فرصتی برای استفاده از این زمان طلایی و ارزآور است.
توسعه فعالیت‌های دفتر امور خارجه در منطقه آزاد قشم باهدف استفاده بهینه از ظرفیت‌های اقتصادی موجود در این منطقه، افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی در جزیره،  ارتقا سهم قشم در بخش صادرات در مقایسه با کشورهای همسایه، احیا ظرفیت‌های پروازی فراداخلی قشم با محوریت بازی‌های 2022 قطر از محورهای این نشست بود.
لازم به ذکر است، در حاشیه این دیدار، جعفر زمانی به عنوان رییس جدید دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در معارفه شد.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد