\ اخذ مجوز آزمون تشخیص بیماری لکه سفید در قشم

مدیرعامل شرکت نظارت بر ضوابط انسانی و استاندارد قشم خبر داد؛

اخذ مجوز آزمون تشخیص بیماری لکه سفید در قشم

اخذ مجوز آزمون تشخیص بیماری لکه سفید در قشم

مدیرعامل شرکت نظارت بر ضوابط انسانی و استاندارد قشم از اخذ مجوز آزمون تشخیص بیماری لکه سفید (white spot) میگو با روش Real time PCR از سازمان دامپزشکی کشور توسط این شرکت خبر داد.

  • کد مطلب: 9035
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 2 آذر 1400 - 14:17

به گزارش روابط عمومی و امور بین المللی سازمان منطقه آزاد قشم به نقل از فارس، شهروز آبراری با بیان این مطلب، اظهار کرد: یکی از چالش ها در تولید میگو، موضوع بهداشت و بیماری های مربوط به آن است که در صورت بروز آلودگی صنعت پرورش خسارات فراوانی متحمل می‌شود 
وی ادامه داد: عوامل این بیماری به راحتی می‌تواند بوسیله انواع سخت پوستان دیگر، حتی از طریق فیتوپلانکتونها و لارو حشرات منتقل شود و از علائم بیماری ظاهر شدن لکه‌های سفید ابتدا در سر و سپس در تمام بدن میگو، کم شدن اشتهای میگو، قرمز شدن اندام‌ها و تلفات شدید در عرض یک هفته است.
به گفته آبراری؛ با اخذ این مجوز و انجام آزمایش های مرتبط می توان با تشخیص سریع و به موقع از شیوع بیماری لکه سفید در مزارع میگو جزیره قشم جلوگیری کرد.
وی با اشاره به رویکرد توسعه ای منطقه آزاد قشم در زمینه صنایع شیلاتی ادامه داد: روش های مولکولی متعددی از جمله  PCR برای شناسائی عامل بیماری لکه سفید ابداع شده  و در حال حاضر این روش موثرترین ابزار تشخیص این ویروس است.
مدیرعامل شرکت نظارت بر ضوابط انسانی و استاندارد قشم تصریح کرد: با توجه به نیاز تشخیص بیماری لکه سفید در لاروهای میگوی وارداتی و همچنین در دوران تولید میگو، این شرکت می تواند به عنوان بازویی جهت افزایش توان تولید محصولات باکیفیت برای صادرات میگو ایفای نقش کند.
گفتنی است؛ بیماری لکه سفید یک بیماری ویروسی مهم میگو است که باعث مرگ و میر بالا و ضرر و زیان اقتصادی در صنعت پرورش میگو در مناطق مختلف جهان شده است.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد