شب فرهنگی روستای طولا در قشم برگزار شد

شب فرهنگی روستای طولا در قشم برگزار شد

برگزاری شب فرهنگی روستای طولا شامگاه دوشنبه در «فرهنگسرای جزیره» قشم با استقبال چشمگیر و بی‌نظیر قشموندان و گردشگران روبرو شد

  • کد مطلب: 8947
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 11 آبان 1400 - 10:45

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه ازاد قشم به نقل از ایرنا مدیرکل فرهنگ و ارشاد منطقه آزاد قشم درباره این رویداد گفت: در این شب فرهنگی بیش از یکصد نفر از هنرمندان هنرهای نمایشی، موسیقایی، صنایع دستی، صنایع غذایی و سوغات طولا مشارکت کردند و بخش‌هایی از فرهنگ و هنر طولا به مخاطبان عرضه شد.

حامد بی‌آزار افزود: 40 نفر تولید کننده صنایع دستی، 20 هنرمند، بیش از 20 نفر فعال در حوزه غذا و تنقلات روستایی و 20 نفر عوامل اجرایی شب فرهنگی طولا را رقم زدند.

وی ادامه داد: در بخش جُنگ این رویداد نیز بیش از 2 ساعت برنامه‌های مختلف شامل نمایش طنز، موسیقی پاپ، سنتی و بومی، شعر خوانی و برگزاری مسابقه اجرا و با استقبال حاضران رو برو شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد منطقه آزاد قشم تصریح کرد: در حوزه غذاهای سنتی، انواع مختلف آش، انواع حلیم، شیرینی، پیراشکی و غذاهای مختلف سنتی به مخاطبان عرضه شد.

وی افزود: تولیدات صنایع دستی از جمله کَمه زنی، زری بافی، حصیر بافی  و پوشاک سنتی زنان طولا زیبایی خاصی به این برنامه داده بود.

بی‌آزار ادامه داد: همه این محصولات در حوزه غذایی و صنایع دستی از تولیدات روستایی بود بیش از 100 قلم کالا  توسط حاضران خریداری و از گردشگری غذایی نیز استقبال شد.

وی اظهار کرد: انجام حرکات نمایشی توسط موتورسوار حرفه‌ای و همچنین اسب سواری رایگان برای کودکان از دیگر برنامه‌های بود که در حاشیه شب فرهنگی طولا تدارک دیده شده بود.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و 500 کیلومتر در سال‌های 1369 و 1370 با تصمیم دولت به 2 بخش منطقه آزاد با مساحت 300 کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و 200 کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با 150 هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول 150 کیلومتر و عرض میانگین 11 کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد