\ 9 پروژه بزرگ اقتصادی در منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری رسید

در هفتمین دور افتتاح‌های ریاست جمهوری مناطق آزاد کشور؛

9 پروژه بزرگ اقتصادی در منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری رسید

9 پروژه بزرگ اقتصادی در منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری رسید

9 پروژه اقتصادی و عمرانی با اعتبار ارزی 16 میلیون دلار و ریالی 2 هزار و 379 میلیارد در هفتمین دور افتتاحیه‌های ریاست جمهوری در مناطق آزاد کشور افتتاح شد.

  • کد مطلب: 8587
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: دوشنبه 4 مرداد 1400 - 12:13

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، این پروژه‌ها در پنج حوزه عمرانی، انرژی، تولیدی، شیلاتی و گردشگری با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی و اشتغالزایی برای 302 نفر، با حضور ویدیو کنفرانسی حسن روحانی به بهره‌برداری رسید.

در حوزه عمران دو پروژه با سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم با مجموع اعتبار 650 میلیارد ریال شامل، ساختمان تکنیکال بلاک فرودگاه به مساحت سه هزار مترمربع و احداث بوستان دفاری به مساحت 20 هزار مترمربع، قرار است برای 70 نیروی بومی اشتغال به همراه دارد.

در بخش انرژی نیز با سرمایه‌گذاری شرکت قشم مولد، دو واحد آب‌شیرین‌کن و واحد تولید بخار با ظرفیت تولید هشت هزار مترمربع در روز، به بهره‌برداری رسید که سرمایه‌ای بالغ‌بر 16 میلیون دلار توسط بخش خصوصی برای آن هزینه شده، صرف‌نظر از تأمین آب و بخار صنایع فعال در جزیره،  برای 25 تَن، فرصت اشتغال به همراه خواهد داشت.

دو واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز درمجموع با اعتباری به ارزش 789 میلیارد ریال، ضمن ایجاد فرصت اشتغال برای 47 نیروی کار جزیره، نام قشم را در سطح ملی و بین‌المللی دیگر پروژه هایی هستند که به بهره برداری رسیدند. این دو واحد تولیدی، شناورسازی شرکت کامران سازه قشم با ظرفیت تولید 50 فروند شناور در سال و شرکت نگین عطر آرا قشم فعال در زمینه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی با ظرفیت تولید پنج هزار و 100 تُن محصول در سال می‌باشند.

تنها پروژه شیلاتی این دوره از افتتاح‌های ریاست جمهوری در منطقه آزاد قشم، افتتاح فاز نخست شرکت مروارید شکیل قشم با اعتباری بالغ‌بر 280 میلیارد ریال در زمینی به وسعت 80 هکتار است که برای 70 نیروی کار بومی اشتغال ایجاد می‌کند.

در حوزه گردشگری، منطقه آزاد قشم با چهار پروژه تفریحی، اقامتی و صنایع‌دستی که سرمایه‌گذاری آن توسط بخش خصوصی و دولتی با مجموع اعتبار 660 میلیارد ریال صورت گرفته، در هفتمین دور افتتاحیه‌های ریاست جمهوری در مناطق آزاد کشور حضور داشت. این پروژه‌ها شامل، افتتاح چهار واحد کارگاه صنایع‌دستی (در روستاهای شیب دراز، گورزین، کووه ای و زینبی) به مجموع مساحت 800 مترمربع، فاز توسعه‌ای هتل دیانا با تعداد 110 تخت و افتتاح یک اقامتگاه بوم گردی و دو کلوپ غواصی و تفریحات دریایی است که برای 90 نیروی کار اشتغال ایجاد می کنند.

یادآور می‌شود، منطقه آزاد قشم پیش‌از این در پنج مرحله از افتتاح‌های ریاست جمهوری در دولت تدبیر و امید با 78 پروژه افتتاحی به اعتبار ریالی 74 هزار و 630 میلیاردی و ارزی 393 میلیون یورو و 281 میلیون دلاری، 14 پروژه کلنگ زنی به ارزش 172ارزی میلیون دلار و ارزش ریالی 32 هزار و پنج میلیارد ریال و  76 پروژه در حال اجرا با رقم سرمایه‌گذاری 495 میلیون دلار، 223 میلیون یورو و  19 هزار و 185 هزار میلیارد ریال، در دو بخش دولتی و خصوصی حضورداشته است.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد