اطلاعات ژئوپارک جهانی قشم در فرهنگنامه کودکان و نوجوانان منتشر شد

اطلاعات ژئوپارک جهانی قشم در فرهنگنامه کودکان و نوجوانان منتشر شد

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از انتشار تصاویر و توضیحات مربوط به ژئوسایت های ژئوپارک جهانی قشم در جلد بیستم فرهنگنامه کودکان و نوجوانان خبر داد.

  • کد مطلب: 8243
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 فروردين 1400 - 18:36

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین علیرضا امری کاظمی گفت: فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان، نخستین دائرة‌المعارف عمومی نوشته شده به زبان فارسی برای کودکان و نوجوانان است که با دیدگاهی علمی و با تکیه بر فرهنگ ایران تهیه شده، مقاله های آن دقیق، مستند و با توجه به دانش پایه و زبان و بیان گروه سنی 10 تا 16 سال تدوین شده است و در تألیف مقاله‌های آن بیش از 250 استاد و متخصص رشته‌های مختلف همکاری داوطلبانه می‌کنند.
به گفته وی، ژئوپارک قشم یکی از مناطق بکر و بی نظیر زمین شناختی است و به مردم کمک می کند طبیعت را به عنوان یک عنصر زنده درک کنند، همچنین  در توسعه پایدار جوامع محلی نقش موثری دارد، از همین روی آموزش چیستی ژئوپارک و راهکارهای حفاظت از آن برای نسل آینده ضروری است.
بنابراین گزارش، شورای كتاب كودك از نخستین همایش خود در سال 1342، تألیف و انتشار فرهنگنامه‌‎ای برای كودكان و نوجوانان ایرانی را به‌عنوان یكی از ضرورت های اساسی جامعۀ ما مطرح كرده است. به‌همین‌سبب، با بهره‌گیری از تجربه‌های گرانبهای پیشگامان دائرة‌المعارف‌نویسی در ایران و با برخورداری از تجربه‌های گروهی دانش‌پژوهان و كارشناسان و با تكیه بر كار داوطبانه و نیز ‎دریافت هدیه‌ای مناسب كه سرمایۀ نخستین این گام بلند بود، در پاییز سال 1358 كار تهیه و تدوین فرهنگنامۀ كودكان و نوجوانان را آغاز كرد.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد