\ آغاز فاز دوم عملیات اجرایی ذخیره سازی 3.5 میلیون بشکه نفت در قشم

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت خبر داد؛

آغاز فاز دوم عملیات اجرایی ذخیره سازی 3.5 میلیون بشکه نفت در قشم

آغاز فاز دوم عملیات اجرایی ذخیره سازی 3.5 میلیون بشکه نفت در قشم

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت گفت: فاز دوم عملیات اجرایی ذخیره سازی 3.5 میلیون بشکه نفت با سرمایه گذاری 130 میلیون دلاری در قشم آغاز شده است.

  • کد مطلب: 8046
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 21 بهمن 1399 - 15:09

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم به نقل از خبرگزاری فارس، غلامرضا منوچهری در سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی اظهار کرد: با ساخت مخازن جدید ذخیره سازی نفت در سواحل خلیج فارس و دریای عمان در کنار صرفه جویی ارزی حاصل از کاهش هزینه‌های دموراژ کشتی های نفتکش، قدرت چانه‌زنی فروش و صادرات نفت ایران هم افزایش می‌دهد ضمن آنکه ریسک تولید نفت کشور در دورانی که بازار با نوسان های مختلفی دست و پنجه نرم می کند به شدت کاهش خواهد داد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک)، با اشاره به تنوع پایانه های صادرات نفت و گاز در سواحل خلیج فارس تاکید کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید حدود 100 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در ایران ایجاد شود که هم اکنون نیمی از این برنامه یعنی معادله 57 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت در سواحل و بنادر جنوب کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری 120 میلیون دلاری برای ساخت و بهره‌برداری 3.6 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی در جزیره قشم، تبیین کرد: در راستای اجرای سیاست‌های قانون برنامه ششم توسعه ساخت فاز دوم مخازن ذخیره سازی نفت در قشم با ظرفیت 3.5 میلیون بشکه و سرمایه گذاری 130 میلیون دلاری در دستور کار قرار گرفته است.

منوچهری همچنین از ساخت خطوط جدید انتقال نفت و گوی شناور در سواحل جزیره قشم خبر داد و افزود: در جزیره قشم از پتانسیل پتانسیل ساخت میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت برخوردار بوده که اتصال با آب‌های آزاد، مجاورت با هاب پالایش نفت و میعانات گازی در بندرعباس، قرارگرفتن در تنگه استثنایی هرمز، امکان پهلوگیری کشتی‌های نفتکش غول پیکر و ... می‌تواند این جزیره را به یک هاب ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی در خلیج فارس تبدیل کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت معادل ذخیره سازی 15 روز تولید نفت در پایانه های نفتی ایران ایجاد شده است، تاکید کرد: بر اساس استانداردهای روز جهان متوسط ظرفیت ذخیره‌سازی نفت در کشورهایی همچون ایران باید بین 30 تا 60 روز باشد که توجه به ظرفیت موجود ساخت مخازن جدید ذخیره‌سازی نفت خام ضروری به نظر می‌رسد.

سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی، باهدف ایجاد ترغیب ملی برای اتکا ا به دانش مهندسی و توان اجرایی کارشناسان و متخصصان کشور، پیشبرد سریع‌تر امور و فعالیت‌های توسعه‌ای در منطقه آزاد قشم امروز 20 بهمن ماه 1399 به میزبانی منطقه آزاد قشم با حضور مقامات، مسوولان و صاحب‌نظران این حوزه آغاز به کار کرد.

گفتنی است، قشم به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس، دارای مزایا و ذخایر نفت و گاز عظیمی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است، ازاین‌رو، سازمان منطقه آزاد قشم در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی موردنظر مقام معظم رهبری و برنامه‌های دولت، به‌منظور سهولت در سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی به دنبال رفع موانع و ایجاد تسهیلات برای رونق و پیشرفت حداکثری منطقه است.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد