سرپرست اداره کل استاندارد غذا، دارو و استاندارد قشم خبر داد؛

متانول ماده مناسبی برای ضدعفونی کردن نیست

متانول ماده مناسبی برای ضدعفونی کردن نیست

سرپرست اداره کل استاندارد غذا، دارو و استاندارد قشم گفت: متانول یا الکل صنعتی ماده ضدعفونی کننده و مناسبی جهت پیشگیری از کروناویروس نیست.

  • کد مطلب: 6701
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: دوشنبه 19 اسفند 1398 - 15:00

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، نسرین نانوایی با اشاره به اطلاعیه سازمان غذا و دارو و هشدار درمورد استفاده از الکل صنعتی(متانول) برای ضدعفونی و مسمومیت ناشی از آن، بیان داشت: الکل متیلیک(متانول یا الکل صنعتی)که حاوی درصدهای مختلفی از اتانول به همراه متانول می باشد، برای ضد عفونی دست و پوست مناسب نیست و افراد می توانند تنها از محلول های آبی الکل اتیلیک (اتانول) و یا فرآورده های استاندارد حاوی الکل اتیلیک با غلظت مناسب (60 تا 70 درصد) و با رعایت اصول توصیه شده، استفاده کنند.
وی ادامه داد: برخلاف اتانول که جذب پوستی از پوست سالم ندارد، میزان جذب پوستی متانول به ویژه در پوست های آسیب دیده بالا بوده و می تواند سبب بروز مسمومیت شود.
سرپرست اداره کل استاندارد غذا، دارو و استاندارد قشم همچنین در مورد اثرات خوراکی متانول گفت:  الکل متیلیک یا همان متانول، ضمن اینکه دارای اثرات ضد میکروبی بسیار ناچیزی در مقایسه با الکل اتیلیک (اتانول) است، به علت سمیت بالا خوراکی نبوده و خوردن آن، مسمومیت های شدیدی مانند کوری و درنهایت مرگ به همراه دارد.
به گفته نانوایی، با توجه به خصوصیت سمی متانول، مراجع و راهنماهایی معتبر بین المللی، هیچ گونه توصیه ای مبنی بر استفاده از متانول جهت ضدعفونی دست، پوست، لوازم و تجهیزات پزشکی و سطوح مانند: دستگیره در، میز کار، کف و... نمی کنند.
سرپرست اداره کل استاندارد غذا، دارو و استاندارد قشم در پایان بر بی اثر بودن مصرف خوراکی اتانول نیز در پیشگیری از عفونت کروناویروس تاکید کرد و عنوان داشت: بر اساس مستندات علمی، مصرف خوراکی الکل اتیلیک و یا غرغره کردن آن در محوطه دهانی با خطر بروز مسمومیت ناشی از این نوع الکل همراه خواهد بود.
گفتنی است، با توجه به شیوع گسترده بیماری ناشی از کرونا ویروس جدید یا کووید-19 در کشور و تاکید بر بهداشت دست ها و گندزدایی مناسب سطوح در منازل و اماکن و نقش مهم استفاده از اقلام ضدعفونی کننده از جمله فرآورده های بر پایه الکل اتیلیک (اتانول) به منظور پیشگیری از این عفونت، متاسفانه بر اساس مشاهدات و اطلاعات به دست آمده از برخی بیمارستان های کشور، مواردی از مسمومیت در اثر مصرف خوراکی محلول های حاوی الکل اتیلیک (اتانول) و حتی مرگ در اثر مصرف خوراکی الکل متیلیک (متانول) به اشتباه و با هدف پیشگیری از عفونت کرونا ویروس جدید و کووید -19 در برخی از بیماران گزارش شده است.

دسته بندی ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد